Pracując jako kierowca musimy systematycznie robić psychotesty.

Zawodowy kierowca to taki zawód, który obciąża nas jednocześnie psychicznie jak i fizycznie. Będąc kierowcą jesteśmy zmuszeni regularnie robić psychotesty. Testy psychologiczne kierowców są konieczne w razie, kiedy ubiegamy się o pracę powiązaną z kategorią C. Badania tego typu przewoźnicy muszą powtarzać co 5 lat, a gdy skończą 60 lat, co trzydzieści miesięcy.

To badanie polega przede wszystkim na wnikliwej obserwacji. Przede wszystkim oceniana jest pamięć. Bada się między innymi umiejętność koncentracji, dość szybkie myślenie, widzenie zmierzchowe bądź podatność na bodźce. Jeśli na takie badania zjawimy się pod wpływem alkoholu, lub stan samopoczucia niestety nie będzie wskazywał na znakomity, specjalista ma możliwość odmówić badania oraz wyznaczyć inny dzień. Przed testami należy się porządnie wyspać, zjeść porządne śniadanie, pójść do łazienki. W trakcie badania nie może absolutnie nas nic rozpraszać. Tego typu badanie to nie jest egzamin. O ile coś jest dla nas nie zrozumiałe, po prostu zapytajmy.

Badanie trwa zazwyczaj 1 godzinę. Natomiast w sumie czas uzależniony jest od osoby badanej. Zdarza się, że calusieńkie badanie trzeba zacząć od nowa. Na końcu badania specjalista wyjaśnia wynik a ponadto wydaje odpowiednie zaświadczenie psychologiczne.

Więcej: badania psychologiczne kierowców lublin