Zbiorniki na wodę opadową zdają się być bardzo dobrym pomysłem.

Właścicielom domów z pewnością jest dobrze znany problem nie stabilnego terenu na podjeździe, zwłaszcza po opadach deszczu albo topniejącym śniegu. Wspaniałym rozwiązaniem tego problemu są z pewnością kratki trawnikowe. Kratka tego typu stabilizuje nawierzchnię, jednocześnie nie zakłócając jej przepuszczalności, za sprawą czego deszczówka może sprawnie wsiąknąć do gruntu. Trawnikowe kratki są wykonywane z sztucznego tworzywa, zatem są wytrzymałe na korozję i wilgoć.

Celem tego typu kratki jest przede wszystkim utwardzenie nawierzchni w zależności od wykorzystanego wypełnienia. Wypełnieniem mogą być przykładowo rośliny. Takie rozwiązanie jest bardzo estetyczne. możemy także je wypełnić kruszywem np grysem albo żwirkiem. Takie kratki mają różne otwory: okrągłe, kwadratowe albo heksagonalne. Świetnie wyglądają kratki te na bardzo stromych powierzchniach, dzięki nim nie posiadamy kłopotu z osuwiskami. Kratki tego typu mogą również być dekoracją.

Zbiorniki na wodę deszczową wydają się być bardzo dobrym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku gdy posiadamy niewielki ogród, który możemy podlewać taką wodą. W takiej sytuacji wystarczy jedynie wykopać odpowiednią studnię, która by tę wodę gromadziła lub postawić plastikową beczkę. Budowanie specjalnego podziemnego zbiornika na deszczówkę nie jest zbytnio opłacalne ze względu na koszta takiej inwestycji. Musimy też wziąć pod uwagę to, że deszcze zdarzają się z bardzo różnym nasileniem i może przykładowo okazać się, że dawka wody zgromadzona w zbiorniku podziemnym, po prostu nie wystarcza na wszystkie potrzeby własnego ogródka.

Odkurzacze centralne czym tak naprawdę są i czy opłaca się się na nie zdecydować. Generalnie rzecz ujmując jest to odkurzacz wmontowany w dom. Niewątpliwie zaletą takiego odkurzacza jest to, iż nie trzeba go co chwilę dźwigać, niewątpliwie największą ulgę odczuwa się w trakcie odkurzania schodów. Wielką zaletą takiego sprzętu jest możliwość usunięcie powietrza zużytego w mieszkaniu. Instalacja takiego odkurzacza jest tak zaprojektowana, iż brudne powietrze jest wypuszczane na zewnątrz budynku. Wydaje się być to idealnym rozwiązaniem dla ludzi na kurz a oprócz tego pleśń.

Kolejną ważną kwestią jest z pewnością poziom hałasu, a właściwie jego zupełny brak. Tego typu odkurzacze na całe szczęście należą do niesamowicie cichych sprzętów, w szczególności w momencie kiedy jego centrala zamontowana jest poza naszym mieszkaniem, np w garażu. Bardzo duże możliwości daje także podłączenie specjalnej końcówki tzw. szufelki za sprawą której istnieje możliwość zassania każdej nawet najmniejszej drobinki. Zbiornik odkurzacza centralnego opróżniamy 2 , 3 razy w ciągu roku. Na pewno negatywną cechą tego typu sprzętu jest jego wysoka cena. Jest to koszt rzędu kilku tysięcy. Jeżeli budujemy sobie nowiuteńki dom jednorodzinny, to nie ma problemu, niestety gorzej jeśli zamierzamy zamontować taki odkurzacz w starym domu. Wówczas trzeba wmontować tego typu instalację w ściany i podłogi. Niewątpliwie dobrze jest zainwestować w taki właśnie gadżet.

Wydaje mi się, iż jego cena również nie jest jakaś wysoka biorąc pod uwagę wymienione przed chwilą płynące z niego korzyści. Zwłaszcza, że tradycyjne odkurzacze także są drogie. Dużo wygodniej można odkurzać dom, nie wlecząc za sobą kilkukilogramowego urządzenia. Inaczej to wygląda ,gdy trzeba odkurzyć tylko jedno pomieszczenie, a całkiem inaczej gdy mamy do czynienia np z dwoma piętrami.

Zobacz więcej: obrzeża ekobord