Technologia poszła ostatnio do przodu

W świecie informatyków ogromną rolę odgrywają osobliwie brzmiące nazwy. Dla nieprofesjonalnej osoby, to pewnie najbardziej nieoczywista nomenklatura. Przeważnie jest to złączenie nie mających sensu słów z angielskimi wyrazami oraz symbolami składającymi się z liczb i cyfr. Skomputeryzowanie społeczeństwa sprawiło, iż obecnie posługujemy się nimi cały czas i w porządku nam z tym.

Technologia poszła w ostatnich czasach do przodu i dziś m.in. przez zasługi firmy Kompix, potrafimy funkcjonować zwinniej oraz o wiele szybciej niż kiedyś, Comarch Optima Wrocław dysponuje różnymi dodatkami, jak chociażby Comarch ERP Altum. Bez wątpienia głosi to wielu ludziom mniej więcej tyle samo, co japońskie literki, to znaczy kompletnie nic. Na szczęście komputerowcy bardzo dobrze wiedzą, o co chodzi. Nie należą do tej części społeczeństwa, która z informatycznych słów zna tylko Windows 10 i Windows XP.

Postęp w informatyce przyniósł także mnóstwo pożądanych rezultatów. Zwłaszcza pomógł osłabić terroryzm (choć na nieszczęście przyczynił się również do postępów cyberterroryzmu), dał szansę rozwoju badań naukowych oraz o wiele pomniejszył biurokrację w wielu dziedzinach życia społecznego, państwowego i osobistego. Doprowadził także do rozkwitu wirtualnych społeczności, które działają na społecznościowych serwisach.

Wśród zagrożeń, które niesie wraz z sobą dzisiejsza technologia, prócz cyberprzestępczości znajduje się również izolacja — szczególnie młodych — ludzi. Powoduje to rozpady związków małżeńskich i inne rodzinne tragedie. Jednakże przy takim ogromnym stosowaniu informatyki, można powiedzieć, że odniesiono globalny sukces technologiczny. Komputery wspomagają osoby spełnić swoje plany, a osoby nie zawsze odpowiedzialnie je wykorzystują.

Ostatnie osiągnięcia w tej branży wiążą się z humanitarnymi akcjami, które były prowadzone na calutkim świecie w związku z żywiołowymi klęskami. Przy użyciu nawigatora GPS oraz pewnego systemu analizującego pogodę można było zorganizować akcje pomocowe zanim jeszcze nastała klęska. Również mapy do tych działań były zrobione za pomocą nowoczesnego oprogramowania GIS, co znacznie przyspieszyło procedurę przygotowawczą.

Widzimy więc, że nie ma konieczności obarczać winą za niepożądane skutki rozwoju informatycznego ani firmy Microsoft, ani partnera Comarch, ani żadnej innej firmy. Tę winę ponoszą poszczególni użytkownicy, a do tego nieliczni. Licencje wszelkiego oprogramowania zawiadamiają, że odpowiedzialność za złe stosowanie aplikacji, przyjmuje użytkownik.

Technologiczny postęp, to ogromne dobrodziejstwo, ale też wyzwanie dla używających go ludzi. Powinno się pamiętać o przestrzeganiu reguł etyki w Internecie oraz korzystając z rozmaitych aplikacji i w szerokim zakresie rozumianych komputerowych elementów. Wirtualny świat wymaga identycznego traktowania jak realny świat. Różnica jest jedynie taka, że w informatycznym świecie posiadamy iluzję, iż przewodzą tutaj inne prawdy. Jednakże jest to jedynie złudzenie.