Odwiedziny pociechy w gabinecie stomatologicznym

Pierwsza wizytacja u dentysty może być bardzo stresująca nie tylko dla pociechy, ale i dla rodziców. W związku z tym, żeby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów powinno się dobrze przygotować swojego dzieciaczka.
Kiedy pierwszy raz pojawić się w gabinecie?
Eksperci z Ameryki rekomendują pierwszą wizytę przed ukończeniem pierwszego roku życia, więc zanim pojawią się pierwsze ząbki. Przez co brzdąc będzie od pierwszych lat życia zapoznany z gabinetem dentysty, stanie się to dla niego zwyczajne środowisko, takie jak sklep lub restauracja.
Kiedy dzieciaczek będzie miał 2 lub 3 lata, powinien przejść tak zwaną wizytę adaptacyjną. Wówczas w miłej oraz luźnej atmosferze poznaje gabinet, uczy się jak szczotkować ząbki. Przez taką przyjemną atmosferę, wizyta w gabinecie dentystycznym będzie się mu dobrze kojarzyła.
Ogromnie istotna jest także funkcja rodziców. Powinni oni przedstawić malcowi, jak będzie wyglądać wizytacja. Ponad wszystko unikać kłamstw. Stwarzajmy wokół samej wizyty pozytywne kojarzenia.
Możemy też oglądać bajki czy książeczki, które poznają dziecko z gabinetem dentystycznym. Wskazane jest także wymyślać przeróżne zabawy. Można urządzić wyścigi na szczotkowanie zębów lub zrobić przeglądy ząbków pluszakom i lalkom.
Rodzic również może umówić się na wizytę u dentysty i wziąć ze sobą malucha i na sobie pokazać, jak zachodzi calutka wizyta oraz, iż nie wiąże się z nią nic okropnego.
Rodzice nie powinni wyczekiwać na chwilę, kiedy pojawi się ból ząbka. Wówczas pierwszy raz u dentysty będzie kojarzyć się z bólem i stresem, takowa trauma jest wstanie pozostać maluchowi na lata. Pierwsza wizyta na fotelu dentysty, powinna sprowadzić się tylko do przeglądania ząbków. To nic przerażającego, a równocześnie pociecha zapoznaje się z tym nieco charakterystycznym meblem oraz lekarzem… Leczenie ząbków pozostawimy na następne wizyty.
Nagroda też musi być!
Kluczowe jest również postępowanie po kontroli. Należy nagradzać właściwe zachowanie naszej pociechy podczas wizyty u dentysty. Nie powinna to być droga zabawka bądź elektroniczny gadżet. Może to po prostu być przytulenie, pochwała czy buziak. Należałoby też spokojnie pogadać z maluchem o wizycie. Przez to rodzic łatwiej pozna potencjalne lęki dzieciaczka. Wskazane jest również zorganizować razem czas. Wybrać się do kina czy na spacer. Takie rozkoszne chwile umożliwią odstresowanie się zarówno dziecku, jak i rodzicom.
Jak jeszcze wesprzeć dziecko? Powinno się zabrać ze sobą przedmioty, jakie dopomogą nam rozproszyć stres. Może być to na przykład ukochana maskotka lub inna błahostka. Przez to gabinet stanie się choć troszkę poskromiony. Maluch będzie miał obok siebie coś co lubi oraz zna.

Krótko mówiąc odwiedziny malucha w gabinecie dentystycznym w ogóle nie muszą kojarzyć się z niepokojem oraz płaczem. Niezwykle istotne jest odpowiednie przygotowanie dziecka. Sporą rolę w tym wszystkim stanowią rodzice, którzy są dużym wsparciem dla pociechy, która często boi się nowych doświadczeń.

Tag: implanty Gliwice