Największą wartością kroplówek jest fakt, że substancje odżywcze i płyny wędrują wprost do krwi chorego.

Kroplówka, wlew kroplowy to zabieg medyczny polegający na przekazaniu pacjentowi podskórnie, dożylnie, doodbytniczo płynów zawierających substancje np. leki, mikroelementy, glukozę, roztwór soli fizjologicznej oraz substancje krwiozastępcze i krwiopochodne. Podawane roztwory lub zawiesiny zazwyczaj są jałowe. Możliwe jest podawanie kroplówki i w warunkach chałupniczych, jeśli pacjent posiada założone wkłucie dożylne i osoba przekazująca płyny jest odpowiednio przeszkolona. Podstawowym zadaniem kroplówki jest uzupełnienie braków wody lub krwi w ciele pacjenta a dodatkowo jego odżywienie oraz stworzenie równowagi wodno-elektrolitowej i także kwasowo-zasadowej. Zestaw kroplówkowy tworzy się z:
– specjalnego zbiornika,
– kroplomierza,
– kabla doprowadzającego płyny do organizmu, zakończonego igłą lub kanką.
Kroplówka jest też dostarczana w przypadku doraźnej pomocy bądź jako normalny element leczenia. Jednorazowe podawanie kroplówki w warunkach domowych można dokonać w sytuacji:
– deficytu wody i nieprawidłowości elektrolitowych wywołanych biegunką albo wymiotami,
– wysokiej gorączki, kiedy występuje konieczność nawodnienia organizmu,
– podania leków przeciwbólowych bądź rozkurczowych.
Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio dbać o otoczenie, w jakim znajduje się wkłucie dożylne. Zabezpieczyć przed infekcjami, stanami zapalnymi, krwiakami. Wszelkie płyny podawane w domu powinny być zakupione w aptece i trzymane w właściwych warunkach.
Regularne podanie leków u chorych potrafi być niezbędne w sytuacji:
– wyniszczenia rakiem, anoreksją,
– konieczności żywienia pozajelitowego,
– obowiązku ciągłego podawania leków.
Są sytuacje, gdy podanie kroplówki w warunkach domowych jest niemożliwe. Kwalifikuje się do nich preparaty krwiopochodne oraz krwiozastępcze, cytostatyki czy określone antybiotyki.
Kroplówki podawane w okolicznościach domowych to wielokrotnie preparaty mające na celu uzupełnienie elektrolitów i płynów. To inaczej roztwory zawierające rożne stężenia jonów podstawowych pierwiastków: potasu, magnezu, sodu wapnia w formie rozpuszczalnych soli. Najczęściej używa się:
– roztwór soli fizjologicznej (NaCl),
– roztwór wieloelektrolitowy,
– standardowy roztwór Ringera bądź z mleczanami.
Ważnym roztworem ochraniającym potrzeby energetyczne pacjenta staje się roztwór glukozy. Pozwala on na naprawienie niedoborów żywieniowych przez niewielki czas.
Bardzo rozpowszechnione w obecnym okresie są kroplówki witaminowe. Stosowane są nie jedynie do naprawienia niedoborów odżywczych, lecz i w kierunku regulacji po zbyt dużym spożyciu alkoholu, aby zmniejszyć oznaki tak zwanego kaca.
Potwierdzona skuteczność kroplówek jest wysoka. Największą wartością kroplówek jest kwestia, iż substancje odżywcze i płyny wędrują wprost do krwi chorego. Jeżeli chory wymaga podawania leków w kroplówce, przed rozpoczęciem podawania płynów należy je wstrzyknąć do butelki z odpowiednim roztworem. Zwykle stosuje się w tym kierunku roztwór soli fizjologicznej (0,9%) bądź glukozy (5%)

Zobacz więcej: kroplówka Gdańsk