Pot pełni bardzo istotną rolę w organizmie każdego z nas

Pot jest wydzieliną gruczołów potowych które znajdują się w zrębie komórek skóry, a mówiąc dokładniej należą do warstwy właściwej skóry człowieka. Wydzielający się pot to w dużej większości woda (mniej więcej 98%), reszta składników wydzieliny potowej to roztwór soli fizjologicznej, mocznik oraz kwas moczowy. Pot pełni istotną rolę w organizmie: eliminuje zbędne substancje, przeciwdziała przegrzaniu się ludzkiego ciała a także jest naturalną barierą ochronną przeciw wszelkimi drobnoustrojami ze względu na własny kwasowy odczyn.

Gruczoły potowe są w zasadzie na calusieńkim ciele, a w szczególności w okolicach pach, pachwin, na podeszwie stóp i wewnętrznej stronie dłoni. Nadmierna potliwość często może być oznaką wzmożonej pracy tych gruczołów i nie możemy tego ignorować.

Czułeś się kiedykolwiek niekomfortowo poprzez swoje nadmierne pocenie dłoni?
Nadmierna potliwość jest całkowicie naturalnym objawem na znaczące podwyższenie temperatury całego otoczenia albo stan chorobowy. Nasz organizm też reaguje w ten sposób na nadmierny stres lub emocje, co jeżeli obserwujemy nadmierną potliwość pomimo braku wyżej wymienionych przyczyn?

Wyróżnić możemy nadmierną potliwość pierwotną oraz nadmierną potliwość wtórną, pierwotna jest uwarunkowana naszą naturą genetyczną, jaką odziedziczyliśmy po naszych najbliższych, natomiast druga jest następstwem chorób lub wszelkich zmian fizjologicznych w organizmie.

Wtórna może również być spowodowana kilkoma czynnikami na przykład nadczynnością tarczycy, a takimi współistniejącymi objawami jest przede wszystkim utrata wagi, nadmiernie drżące dłonie, niepokojące zmiany w rytmie bicia serca.
Diabetycy a zatem osoby chorujące na cukrzycę są podatni na wzmożoną nad potliwość w szczególności  podczas nocy. Dlatego też nadmierne pocenie się może także być symptomem niewykrytej cukrzycy.
Ataki pojawiającego się nagle pocenia całego organizmu a także ból w piersi zdarzają się przy pierwszych symptomach zawału. U pań wchodzących w stan przekwitania a więc menopauzy w momencie kiedy pani jest bliska ukończenia 50. roku życia także możemy dostrzec nadmierną pracę tego typu gruczołów. Nadmierne pocenie się jest również następstwem wszelkich zmian nowotworowych w ludzkim organizmie.

Pierwotna potliwość jest prawdopodobnie uwarunkowana czynnikiem genetycznym. W takich przypadkach zaobserwować możemy nadmierne pocenie pachwin, stóp, głowy, dłoni i pach.
Sposobami na radzenie sobie z tym mało przyjemnym zjawiskiem jest przede wszystkim dbanie o swoją higienę osobistą a także stosowanie antyperspirantu. W każdej aptece jest dostępne sporo środków zwanych blokerami potu. Wszystkie substancje aktywne w tych preparatach będą hamować nasze gruczoły zmniejszając objętość ich wydzieliny. Istnieje także rozwiązanie chirurgiczne problemu nadmiernego pocenia się. Wstrzyknięcie botoksu w miejsce pach spowoduje zatrzymanie produkcji potu w tychże obszarach i pozbycie się okropnej dolegliwości. Nieco bardziej doraźnymi metodami jest terapia laserem niszcząca gruczoły potowe, jontoforeza lub leki przyjmowane doustnie dostępne na receptę. Nadmierne pocenie dłoni oraz całego organizmu często jest mało przyjemne i niekomfortowe, poprzez to zaleca się wizytę w gabinecie dermatologicznym, żeby zbadać główną przyczynę tejże dolegliwości a także ustalić kolejne leczenie.

Czytaj dalej: nadmierne pocenie dłoni